Investing Answers Building and Protecting Your Wealth through Education Publisher of The Next Banks That Could Fail
Investing Answers Building and Protecting Your Wealth through Education Publisher of The Next Banks That Could Fail

Cost Per Unit

What it is:

Cost per unit is a measure of a company's cost to build or create one unit of product.

How it works (Example):

For example, let's assume it costs Company XYZ $10,000 to purchase 5,000 widgets that it will resell in its retail outlets. Company XYZ's cost per unit is:

$10,000 / 5,000 = $2 per unit

Often, calculating the cost per unit isn't so simple, especially in manufacturing situations. Usually, costs per unit involve variable costs (costs that vary with the number of units made) and fixed costs (costs that don't vary with the number of units made).

For example, at XYZ Restaurant, which sells only pepperoni pizza, the variable expenses per pizza might be:

Flour: $0.50
Yeast: $0.05
Water: $0.01
Cheese: $3.00
Pepperoni: $2.00
Total: $5.56 per pizza

Its fixed expenses per month might be:
Labor: $1,500
Rent: $3,000
Insurance: $200
Advertising: $500
Utilities: $450
Total: $5,650

If company XYZ sells 10,000 pizzas, then its cost per unit would be:

Cost per unit = $5.56 + ($5,650/10,000) = $6.125

Why it Matters:

Knowing cost per unit helps business owners determine when they'll turn a profit and helps them price their products with that in mind. It provides a dynamic overview of the relationships among revenues, costs and profits.

However, typical variable and fixed costs differ widely among industries. This is why comparison of break-even points is generally most meaningful among companies within the same industry, and the definition of a "high" or "low" should be made within this context.

Related Terms View All
  • Pac Man
    Let's assume that Company ABC wants to purchase Company XYZ. Company XYZ's board does not...
  • Vertical Market
    Let’s assume XYZ Company manufactures a special kind of medical glue. The glue only works...
  • Greenwashing
    Let's say Company XYZ produces a new line of plastic food containers. It labels the...
  • Tax-Advantaged
    One of the best examples of tax-advantaged investing is the 401(k) plan. Offered by...
  • Leasehold
    For example, let's say that Company XYZ leases a widget-making machine from Company ABC....